Odbieranie i wysyłanie poczty

Aby wysyłać i odbierać pocztę musisz posiadać tzw. konto pocztowe. Inaczej nazywa się je również adresem pocztowym, adresem email, emailem, mejlem, kontem poczty elektronicznej. Jeśli nie posiadasz jeszcze takiego konta potrzebne będzie jego założenie (poradnik wkrótce).

 Etapy pracy z pocztą podzielimy sobie na kilka kroków.

 1. Otwórz przeglądarkę internetową

01-przegladarka

Przeglądarkę możesz otworzyć na kilka sposobów. Jeśli znajdziesz jej ikonę na pulpicie możesz:

 • dwukrotnie kliknąć ją lewym przyciskiem myszy
 • kliknąć ją lewym przyciskiem myszy i wcisnąć enter na klawiaturze
 • kliknąć ją prawym klawiszem, po czym wybrać opcję „Otwórz

Przeglądarkę znajdziesz prawdopodobnie również w menu start. Tam wystarczy kliknąć jej ikonę raz.

Przeglądarki z których możesz skorzystać to np. Mozilla Firefox (rud lis… tylko, że panda), Google Chrome (kolorowe kółko), Internet Explorer (niebieska litera „e”). Wybór przeglądarki jest kwestią gustu.

Po tym jak już otworzyliśmy przeglądarkę, możemy przejść do kolejnego kroku:

 1. Wyszukaj swoją skrzynkę pocztową.

Podczas zajęć stosowaliśmy analogię do świata rzeczywistego (w przeciwieństwie do wirtualnego), gdzie nasze skrzynki pocztowe odpowiadały skrzynkom w bloku mieszkalnym. Do odebrania poczty potrzebne były 3 kroki (gdzie, kto i czym?):

 • Odnalezienie budynku, w którym znajduje się nasza poczta,
 • gdy już wejdziemy do budynku – znalezienie naszej unikalnej skrzynki pocztowej,
 • otworzenie naszej skrzynki prywatnym kluczem

Obecnie jesteśmy na pierwszym etapie – idziemy do budynku z naszą pocztą. Po pierwsze – musimy wiedzieć gdzie on jest (wtedy idziemy pod znany nam adres) lub musimy zapytać… w naszym przypadku zapytam wyszukiwarkę, gdzie znajduje się budynek z naszą skrzynką. Ponieważ każdy z nas może mieć konto pocztowe w innym serwisie podaję przykładowe wyszukiwanie:

02-wyszukanie

W polu do wyszukiwania podajemy kluczowe słowa „poczta„, dodając na końcu dostawcę naszej poczty. W naszym przykładzie „wp„, czyli Wirtualną Polskę. Całość składa się w zapytanie: „poczta wp„. Po wpisaniu tej frazy wciskamy klawisz enter na klawiaturze lub myszą klikamy na niebieski przycisk ze strzałką (Firefox) lub ikonę z lupą obok pola do wyszukiwania (pozostałe przeglądarki). Po chwili powinny nam się wyświetlić wyszukane wyniki.

03-wynik_wyszukania

Tym wynikiem, który nas najbardziej interesuje jest ten pierwszy. Niebieski odnośnik (zaznaczony na grafice na czerwono) przeniesie nas do naszego „budynku” ze skrzynką pocztową. Klikamy go lewym przyciskiem myszy.

Jeśli nasza poczta znajduje się gdzie indziej możemy wyszukać przez inne słowa kluczowe. Musimy jedynie pamiętać „nazwę budynku”. Przykładowo:

 • poczta wp
 • poczta onet
 • poczta tlen (lub poczta o2)
 • poczta gmail
 • poczta interia
 1. Zaloguj się do swojej poczty

Po chwili od kliknięcia w odpowiedni link powinna nam się pokazać strona zachęcająca nas do wprowadzenia naszych danych, o których była mowa we wspomnianych chwilę wcześniej „trzech krokach”, czyli „gdzie, kto i czym?”.

04-logowanie-email

Powyższy formularz wypełniamy najpierw naszym adresem email. Musimy pamiętać, że musimy go (podobnie jak hasło) wpisać bezbłędnie. Poprawny adres email może zawierać WYŁĄCZNIE takie znaki jak: litery (wielkość liter nie ma znaczenia), cyfry, a także nieliczne znaki specjalne – myślnik, podkreślenie i kropka. Myślnik i podkreślenie znajdziemy jeden klawisz na prawo od „zera” (myślnik wprowadzamy normalnie, podkreślenie z przytrzymanym klawiszem shift na klawiaturze).

Adres email zawsze zawiera małpę (znak @, osiągamy przez wciśnięcie klawisza shift na klawiaturze i klawisza „2”). Małpa rozdziela od siebie naszą skrzynkę w danym „budynku” od adresu tego „budynku”. Małpę możemy traktować jako zwrot „w serwisie”. Przykładowo: jan.kowalski@wp.pl możemy traktować jako sformułowanie „jan.kowalski w serwisie wp.pl„.

Przykładowo wypełnione pierwsze pole formularza wygląda następująco:

05-logowanie-email-podany

Ponieważ nasz adres email identyfikuje nas w sposób jednoznaczny (dzięki części znajdującej się po znaku małpy) możemy go podawać innym osobom, aby mogły do nas napisać. Nie wystarczy część przed małpą, ponieważ w innych „budynkach” również mogą mieszkać Janowie Kowalscy. Zazwyczaj funkcjonuje też odwrotna zależność – sam adres budynku może nie wystarczyć do doręczenia poczty do właściwej osoby (chyba, że zamiast w „budynku” ktoś ma skrzynkę w „prywatnym domku”; przykładem takiej skrzynki jest moja skrzynka o adresie b@rtnik.com – poczta wysłana na dowolny adres zakończony na @rtnik.com trafi do mnie; „b” na początku jest jedynie przykładowe).

Trzecim etapem odebrania naszej poczty jest podanie hasła do niej. Hasło jest kluczem do naszej skrzynki, który gwarantuje nam, że wyłącznie osoby posiadające ten klucz mogą czytać naszą korespondencję. Najczęściej tym kluczem nie dzielimy się z innymi osobami. Nasze tajne hasło wpisujemy w kolejnym wierszu formularza logowania do poczty:

05-logowanie-haslo

Szybko możemy zauważyć, że zamiast naszego hasła pojawiają się kropki. Jest to pożądane zachowanie – kropki pojawiają się w formie zabezpieczenia przed podejrzeniem naszego hasła przez osoby postronne. Po wpisaniu całego hasła możemy już zalogować się do naszej skrzynki – możemy to zrobić na dwa sposoby:

 • po wpisaniu hasła wciskając klawisz enter na klawiaturze
 • klikając lewym przyciskiem myszy po najechaniu na przycisk „zaloguj”
 1. Odbierz swoją pocztę

Po zalogowaniu i załadowaniu się strony powinna nam się pokazać zawartość naszej skrzynki pocztowej. Standardowym widokiem jest lista przesłanych do nas wiadomości, czyli tzw. odebranych. Gdyby tak nie było możemy skorzystać z listy folderów naszej poczty, która została zaznaczona na grafice na czerwono. Wśród nich znajdziemy pocztę wysłaną, odebraną, a także kopie robocze (tutaj jako „robocze”), które odpowiadają za wiadomości które zaczęliśmy pisać ale jeszcze nie wysłaliśmy.

06-widok-poczty

Po kliknięciu na „Odebrane” powinniśmy zobaczyć naszą odebraną korespondencję w postaci tabelki z datą nadania, nadawcą, tematem wiadomości i informacją, czy dana wiadomość zawierała załączniki:

07-odebrane

Spinacz po lewej stronie wiadomości sygnalizuje załącznik w wiadomości. Pogrubiona czcionka informuje nas o tym, że wiadomość nie została przez nas przeczytana. Z kolei widoczna na grafice zielona strzałka mówi, że na daną wiadomość już odpowiedzieliśmy.

Aby otworzyć (przeczytać) wybraną wiadomość wystarczy na nią kliknąć.

 1. Wysyłanie wiadomości

Aby wysłać nową wiadomość musimy kliknąć w przycisk „napisz”, „napisz wiadomość”, „nowy list”, „utwórz” lub „utwórz wiadomość” – zależnie od dostawcy poczty, z którego korzystamy. Przycisk ten prawie zawsze – ze względu na swoją istotność – znajduje się gdzieś na górze strony.

08-napisz

Kliknięcie tego przycisku spowoduje proces tworzenia wiadomości, który – niestety – jest inny dla każdej skrzynki pocztowej. Przykładowo:

09-nowa-gmail
Tworzenie nowej wiadomości (przyciskiem „utwórz” w poczcie Gmail)

09-nowa-onet
Tworzenie nowej wiadomości (przyciskiem „nowy list” w poczcie Onet)

09-nowa-wp
Tworzenie nowej wiadomości (przyciskiem „napisz” w poczcie WP)

Aby napisać do kogoś tradycyjną (bez załącznika) wiadomość elektroniczną należy wypełnić przynajmniej jedno pole formularza nowej wiadomości – pole „do”, czyli pole odbiorcy. W tym miejscu wpisuje się adres email odbiorcy, w którym – jak było wspominane – nie można popełnić błędu. Jedna literówka może sprawić, że wiadomość do nas wróci (tzw. zwrotka) lub trafi do innego odbiorcy.

Polami nieobowiązkowymi, chociaż mocno sugerowanymi do wypełnienia są pola „temat” i „treść” wiadomości. Tak jak możemy wysłać komuś pustą kopertę, tak samo możemy wysłać pusty email, jednakże zazwyczaj mija się to z celem. Temat wyświetli się u odbiorcy w formie „zajawki” wiadomości w tabelce z odebraną korespondencją, zaś treść dopiero po jej otworzeniu.

Po skomponowaniu wiadomości wystarczy kliknąć na niebieski (tutaj wszyscy są spójni co do koloru) przycisk z napisem „Wyślij”.

Powodzenia. Państwa przykładową wiadomość można wysłać na adres :
jasko_bartnik@wp.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *